Techniki druku

Techniki druku – letterpress

Chyba nikt z nas nie ma dziś wątpliwości co do tego, że techniki druku są dziś bardzo zaawansowane. W związku z tym większość z nas już nie pamięta, bo i zresztą pamiętać nie może o technikach druku, które za przerastające swoją epokę uznawane były dawniej. Jeśli mielibyśmy tutaj o czymś wspomnieć, na pewno nie można nic nie powiedzieć o jednej z najstarszych technik druku, a więc letterpress. Przyjrzyjmy się w związku z tym jej nieco bliżej. Na czym polegała i co ją charakteryzowało?

Czym jest letterpress?

Letterpress po polsku zwana jest topografią. Jest to technika druku, która zaliczana jest do druku wypukłego, co oznacza tylko tyle, że matryce, które przenoszą farbę, są tutaj wypukłe. Swoimi korzeniami letterpress sięga Gutenberga i trzeba mieć świadomość tego, że od XV do połowy XX wieku większość druków otrzymywana była właśnie za pomocą tej metody. Cały charakter tego druku polega nie tylko na zadruku, co tłoczeniu koloru w głąb papieru. Dzięki temu powstaje efekt przestrzeni głębi, choć dodajmy od razu, że grafiki mogą być tłoczone zarówno płytko, jak i głęboko. Zależne jest to między innymi od zastosowanej gramatury czy też wizji samego grafika.

Należy mieć na uwadze, że letterpress to jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna technika druku. Z jednej strony charakter jest minimalistyczny i oszczędny. Z drugiej natomiast ze względu na stosowany tutaj papier. Na ogół był on miękki i teksturowany o specjalnych właściwościach.

Zastosowanie

Letterpress możemy stosować jako oddzielną technikę drukarską, ale obecnie często się po taką technikę sięga, aby w oryginalny sposób uszlachetnić metodę cyfrową lub offsetową. Wówczas najczęściej ma ona zastosowanie w tak zwanej małej poligrafii, a więc wszelkiego rodzaju wizytówkach, zaproszeniach, kartkach okolicznościowych, certyfikatach, dyplomach, zawieszkach czy etykietach.