Typy drukarek

Jak wybrać drukarkę?

Każdy z nas ma dziś w swoim posiadaniu komputer i oczywiście nie ma się co temu dziwić. Wszak jest to urządzenie, które w dzisiejszych czasach jest wielkim dobrem. Jednakże sam komputer nie jest dziś sprzętem zbyt przydatnym, chyba że myślimy tu przede wszystkim o graniu w gry, czy oglądaniu filmów, co także choćby bez dostępu do sieci może nie być możliwe. Wiemy już więc, że elementem, który jest komputerowi niezbędny, jest internet. O czym jeszcze należy pamiętać? Na pewno niezbędna jest także drukarka. Wydaje się, że z zakupem drukarki większego problemu mieć nie będziemy, choć nie jest to takie oczywiste. Typów drukarek jest bowiem kilka. Jak zatem wybrać drukarkę, która będzie nam najbardziej odpowiadać?

Typy drukarek

Zacznijmy od podziału drukarek. Otóż obecnie wyróżniamy trzy podstawowe ich typy, a więc drukarki igłowe, atramentowe oraz laserowe. Możemy wymienić tu jeszcze drukarki termosublimacyjne, choć ten rodzaj nie wszystkie podziały w sobie zawierają. Nie chcemy ich tu opisywać, bo zeszłoby nam na tym wiele godzin. Przyjrzyjmy się natomiast kwestii parametrów drukarek. Na co zatem należy spojrzeć przy wyborze takiego sprzętu?

Szybkość drukowania

Bardzo ważna, choć nie najważniejsza jest szybkość wydruku. Zwłaszcza kiedy drukujemy coś na firmowy użytek, na ogół się nam spieszy. Warto mieć na uwadze, że szybkość wydruku w dużej mierze zależy od tego, w jakim kolorze odbywa się druk. Drukarki drukujące w czerni drukują z prędkością od 10 do 14 stron na minutę. Wolniejsze są natomiast maszyny drukujące w kolorze, gdzie prędkość dochodzi do 10 stron na minutę.

Sposób połączenia

Wybierając drukarkę, zwrócić uwagę powinniśmy także na sposób połączenia z komputerem. Obecnie większość drukarek połączona jest poprzez kabel USB, choć zdarzają się modele z portem LPT. Coraz bardziej popularne są natomiast drukarki łączące się z jednostką komputerową w sposób bezprzewodowy.

Rozdzielczość

Bardzo ważna jest rozdzielczość drukarki wyrażona w jednostce, jaką jest dpi, a więc ilości punktów na cal. Podana jest ona tak w szarości, jak i kolorze. Oczywiście im rozdzielczość jest wyższa, tym jakość, na której powinno nam zależeć, także będzie lepsza.

Koszty eksploatacji

Oczywiste jest to, że wybierając drukarkę, patrzymy na jej cenę. Jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę z kosztów eksploatacyjnych takiego sprzętu. I tak w drukarkach laserowych koszt wydruku wynosi od 1 do 16 groszy za stronę A4 monochromatycznego tekstu. W drukarkach atramentowych jest on wyższy i wynosi od 10 do 20 groszy za stronę.

Podsumowanie

Kupując drukarkę, przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad tym, do jakiego druku będzie ona wykorzystywana. Jedne drukarki do pracy w warunkach domowych mogą być odpowiednie, jednak już do pracy w biurze nie. Dlatego warto zwrócić uwagę na częstotliwość drukowanego materiału. Jeżeli zależy nam na tanim sprzęcie, najlepiej postawić na drukarkę atramentową, choć też nie do końca, bo nie najtaniej wyglądają tutaj materiały eksploatacyjne. Dlatego nie najgorszym pomysłem jest zakup tańszej drukarki laserowej. Ich ceny sukcesywnie spadają, a więc coraz więcej osób może pozwolić sobie na taki zakup.