druk offsetowy

Czym jest druk offsetowy?

Jeśli mówimy o rodzajach druku, wymienić możemy druk cyfrowy, sitodruk czy też druk offsetowy. Najczęściej wykorzystuje się druk cyfrowy, co oczywiście nie świadczy o tym, że inne formy nie są warte uznania. Oczywiście, że są i bardzo często ich zastosowanie jest nawet o wiele bardziej rozsądne. Przyjrzyjmy się w tym wpisie drukowi offsetowemu, który mimo rosnącej popularności w dalszym ciągu dla wielu ludzi pozostaje zagadką.

Praktycznie, czyli tanio

Druk offsetowy to metoda, w której obraz przenoszony jest z aluminiowej matrycy poprzez odbicie na bębnie pokrytym gumą. Stąd też niekiedy nazywa się go także drukiem pośrednim. Warto zauważyć, że materiałem zazwyczaj jest papier. Metoda ta zaliczana jest do bardzo praktycznych, jeśli w krótkim czasie zależy nam na wykonaniu dużej ilości odbitek.

Podział

W praktyce druk offsetowy podzielić możemy na arkuszowy oraz zwojowy. Pierwszy z nich jest wykorzystywany do druku plakatów, ulotek, broszur, etykiet, katalogów czy gazetek promocyjnych. Drugi natomiast przy druku prac wysokonakładowych, a więc choćby gazet czy czasopism.

Z całą pewnością jest to druk, któremu warto jest się bliżej przyjrzeć. Jak już wspomnieliśmy, jest to metoda dość ekonomiczna, na której sporo oszczędzamy przy dużych nakładach ilościowych. Na pewno sitodruk, a już na pewno druk cyfrowy nie sprawdzi się przy nich tak dobrze, jak druk offsetowy. To, jaki to będzie rodzaj, zależne jest już od kilku różnych czynników.